ÖLÜM HAKKINDA

Neden Konuşmuyoruz?

Hepimizi ölümle ilgili her hangi bir zamanda ve herhangi bir şekilde bir ilişkimiz olmuştur. Bir yakınımız, sevdiğimiz biri, belki de aile büyüklerimizden biri…

Kim bilir belki de şu an böyle duygular içindesiniz… Ya da son derece sağlıklı ve yoğun bir hayat yaşıyorsunuz…Bir gün bizimde yaşayacağımız bu olgunun farkındayız, fakat düşünmüyor ve o anı konuşmaktan uzak duruyoruz.

ÖLÜM HAYATIN BİR GERÇEĞİ… 

Bu olgunun, ne cinsiyet ne ırk, ne servet nede yaşla bir ilgisi var…
Her şeyden bağımsız Mutlak Gerçek…

Bu anı ‘belki’ planlayamayız ama.. kendi ve sevdiklerimizn hayatın bu son olayı hakkında bir şeyler düşünmeliyiz. İnsanlarla iletişim kurmalı, onların kaybettikleri hakkında konuşmalıyız.

Yoksa konuşmaktan mı korkuyor muyuz?

EDİTÖR MESAJI

MERHABA..

Bizi internet dünyasında tesadüfi mi? yoksa bilinçli bir aramayla mı buldunuz Bilmiyorum ama ilginç bulacağınıza emnimim. Ve bu sayfada olduğunuza göre meraklısınızda.. Kendi yaşantımızda yaşanmışlar sonra bir fikirle ortaya çıkan olumhaberi.com, yoğun çaba ve emekle yeteneklerle dolu bir sosyal platdform olacak yeteneklerle donaltık.

İnsanların onu tanıyanların ölümünden sonra asıl sorunun unutulduğunu gözlemedik. Ve gerçekte ölümün o zaman geldiğini düşündük. Sevdiğimiz insanları / hayatı diğer insanlara örnek olacak hikaye ve insanların unutulmaması gerektiğini düşünüyor. İşte olumhaber.com sloganı da bu;

ASIL ÖLÜM UNUTULMAKTIR.

YAŞANMIŞLIKLAR
DENEYİMLERİMİZ

DENEYİMLERİMİZ DEĞİŞTİ.
Biliriz ki ölüm hep yaşlılıkla ilişkilidir. Fakat günümüzde doğum sırasında bebek ve anne  ölümleri, trafik veya iş kazası, ya da hastalıktan kaynaklı da olmaya başladı.

Eskiden ölümle yüzleşilen anlar ve son uğurlamalar ‘O’ insanın evinde gerçekleşirdi. Aile üyeleri genellikle yaşamını yitiren kişinin evinde hatta odasında onu anar, taziyelerini, saygılarını ve son görevlerini yerine getirmek için bulunurlardı. 

Yani dünyadan ayrılışına tanıklık ederlerdi. Tanırdık… İyi bilirdik…

Yeni yüzyılında ve özellikle refah seviyelerinin yükselmesinden sonra ölümlerin çoğu hastane veya yatılı bakım evlerinde olmaya başladı.
Ölüm anı daha ‘bireysel’ oldu ve ölüm anıyla ilgili fiziksel paylaşımlar da böylece azalmaya başladı… Bu yüzyılda hızlı yaşamlarda uzaklarda kaldığımız bu zamanlarda eskiden olduğu gibi duyarlı ve samimi uğurlamalar için size bir site kurduk. O’nları dünyadan ayrılışlarında buradan saygıyla uğurlayın.

ARAŞTIRMA

DÜŞÜNME

Son bir ay içinde ölümü aklından geçiren / düşünenlerin oranı

TA'ZİYE

Cenaze sonrasında yakınlarıyla temasa geçlerin oranı

KATILIM

Yakın çevre cenazelerine özel olarak katılanların oranı

HABERLEŞME

Ölümleri sosyal medyada görüp yanıtlayanların oranı

Bir DD-SURVEY.COM anketi (Nisan 2015) –  Ölüm ve organ bağışı hakkında bir seri araştırma sonucundan alıntıdır. Araştırma 30 soru ve 348 katılımcı ile düzenlenmiştir.

BİR PLATFORM !..

İÇERİK YÖNETİMİ

ÖLÜME VE ÖLENE SAYGI; Dijital otramlar ve özellikle sosyal medya hiç şüphesiz bizim ölümlerimiz hakkında konuşma yeni süreci tanıkları da değişiyor. Ölümcül bir hastalıkta tedavi, organ bağışı veya ölümün ardından kendi yakın çevresinde ve sosyal takipçilerine fikirler sunuyor. Ölüme yönelik tutumlarda web ve basın haberlerinde, farklı ve birçoğu zaman uygun olmayan haberler içinde (magazin/spor vs.)  kayboluyor.Ölüme saygıyı ve önemini azaltıyor.

Artık hayatımızda daha ciddi ve sosyal medyayı daha iyi amaçlarla kullanmalıyız. Ölümhaberi.com bu anlama geliyor.

AMACIMIZ ; Ölümler birçok kişi için çok özel bir olay olmasına rağmen, başka insanlar için de paylaşmak istediğiniz bir deneyim olmalı ve bunu yaparken web ve sosyal medya teknolojileri kullanarak konuşabiliriz.

Ölümün kabul edilmesindeki tutum ve inançları değiştirmek değil.. Kişisel ve kamu deneyimleri kazanmaktır.

KISITLAMALAR VE POLİTİKAMIZ ; Web sites ve sosyal ağlarımızda kimlik bilgisi olmayan haberler, bir insanın ölümüne neden olmuş katiller, insanlık suçu işlemişler ve onların haberi yapılmaz. Takipçi diyaloglarında birileri yardım istemeden yardım çağrısı altında bir çıkar ve reklam içerikli yazılar yayınlanmaz. Küfürlü ve saygısızlık içerikili yorumlar engellenir. Bkn. Site politika merkezi

DAHA FAZLASI
HABERİNİ GÖNDER Tanıyanlar hızla haberdar olsun

Ölümhaberi.com ‘da hızla haberinizi “ücretsiz” yayınlayın. Onu tanıyanlar hızla haberdar olsun.
İnsanlar taziye için ulaşabilsin. Haber web sitesi, sosyal ağlar ve bültende yer alsın. Ücretsiz hizmetten yararlanın.

BASIN İLANI VER Gazete ilanı verin
E-MAGAZA Online alışveriş
MEZAR YAPIMI Sevdiklerinizi mezarını yaptırın
BAĞIŞINI DUYUR Organ ve beden bağışını herkes duysun
SOSYAL AĞLAR Takip edin,payşaın

İnsanlar, kendi çevre ve ailesinde sevdiklerinin konuşmada değil de ünlü ve tanınan insanlara ait haberler ve sosyal medya üzerinden özellikle konuşmaya için yardımcı olabilir.  Ardından bir şeyler yazmak hatta Retweet yapmak haberin daha etkin ve yaygın duyurulmasını sağlayabilir.. Artık hayatımızda daha ciddi ve sosyal medyayı daha iyi amaçlarla kullanmalıyız. İşte Ölümhaberi.com sosyal ağları bu anlama geliyor.

SOSYAL MUHABİR OL hem sosyal ol, hem kazan..
ŞEHİTLERİMİZİ ARIYORUZ. Şehirinde şehitleri bildirin
WHATSAPP Haber al, haber gönder

ŞİRKET VE MARKALAR

DDBB Dialiktik değişimler yol açar

Ölümhaberi.com bir DDBB markasıdır. DDBB Ankara merkezli tamamen yerli sermayeli şirkettir. Ticari ünvanı : DD bilgi ve bilişim teknolojileri A.Ş.
Yenilikçi 8 markasıyla iş dünyasında yer alır. DDBB hakkında daha fazla bilgi için >>  TIKLAYIN

DD-Platform Bir vizyon, Tek Platform, Sonsuz olasılık

Ülkemizdeki insanların,şirketlerin, üniversitelerinin ve profesyonel girişimcilerinin yeni deneyimlerin kazanılmasında üzerine dd-platform topluluğunun kendine biçtiği görevleri var. Daha fazla >>TIKLAYIN

DD-Business Limitlerinizle gelin,Onu geçelim

DD-Business, sektör ayrımı olmaksızın tüm profesyoneller ve şirketler için iş gelişimlerinde katkı sağlayacak satış, FMCG merchandising, (P2P) iletişim uzmanlık,seminer ve eğitim programlar sunar. Daha fazlası >> TIKLAYIN

DD-PBM Hızlı - Stressiz - Üretken

BAŞARIN İÇİN YENİDEN ORGANİZE OLUN. Masan, bilgisayarın, maillerin ,dosyaların… Hayatındaki her şey.. “Mühendislik yaklaşımları” ötesinde işlerini yaparken “duru bir zihin” için düşüncelerini de birleştiren PBM ile tanışın. Daha fazlası >> TIKLAYIN

DD-emarketing Yaratıcı işler Stüdyosu
İNVESTMENT-TURKEY Ticari yatırımın yeni çağdaş yolu
DD-SURVEY Akılcıl kararlar öncesi
DD-WEBLEARN Öğrenimde sınırları kaldırın

Ölüm haberi, bir DDBB markasıdır. Biz iletişimi severiz. Bize olum@olumhaberi.com mail adresi veya Genel iletişim alanından temasa geçebilirsiniz.